Royse

Co pomaga w sprzedaży

Ogólne wskazówki

 Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze. To ono decyduje w największym stopniu o postrzeganiu Twojej nieruchomości. Jeśli to tylko możliwe, zastosuj poniższe porady, aby przygotować dom czy mieszkanie do sprzedaży. Dobre wrażenie zaczynamy robić już od wejścia a nawet przed. 

Spokojna okolica, mały ruch, już na takie elementy klienci zwracają uwagę. Dobrze przystrzyżony trawnik, schludnie uporządkowane krzewy i uprzątnięte rzeczy wokół domy czy bloku robią dobre wrażenie. 

W domu wpływ na dobre wrażenie mają zgrabione liście a W zimie odśnieżone przejścia i chodniki. W bloku nienaganna klatka również jest sporym plusem. Przecież nikt nie chce, codziennie rano mijać popisanych czy brudnych korytarzy.

Kolejna ważna uwaga to drobne naprawy, klient przychodząc na prezentację chce zobaczyć gotowy produkt a nie obietnicę. Nawet, jeżeli uszkodzone wyposażenie nie jest obiektem sprzedaży, daje ono oglądającym pewien ogląd sytuacji, po pierwsze może powstać podejrzliwość kupującego, bo skoro w mieszkaniu odpadają listwy przypodłogowe, to kto wie czy właściciel tak samo nie podszedł np. do wilgoci w łazience która została na szybko zamalowana przed sprzedażą. Po drugie coraz więcej kupujących kieruje się “instynktem” podczas zakupu nieruchomości. Mieszkanie czy dom, muszą mieć to coś i często to coś to właśnie czysta, komfortowa atmosfera i energia sprzedawców. 

Światło jest ważne, albo stawiamy na dużą ilość słońca albo tworzymy atmosferę półcieniem. 

Unikaj tłumu. Potencjalni kupujący często czują się jak intruzi kiedy wchodzą do domu pełnego ludzi. Raczej więc poświęć uwagę domowi taką, na jaką zasługuje, a kupujący prawdopodobnie się ucieszą. Ogranicz prezentację do minimum.

Usuń lub zamknij zwierzęta domowe.
Czteronożni domownicy mają talent do plątania się pod nogami. Trzymaj koty i psy na zewnątrz lub usuń je z drogi.

Wycisz sprzęt nagłaśniający i telewizor.
Myśl o nastroju. Rock-and-roll nigdy nie umrze, ale może zabić transakcję nieruchomości.

Zrelaksuj się.
Bądź gościnny ale nie próbuj zmuszać Gości do konwersacji. Poszukujący chcą oglądać dom w spokoju i bez zakłóceń.

Staraj się nie zwracać na siebie uwagi.
Nikt nie zna Twojego domu lepiej niż ty sam. Jednak w sprawie sprzedaży doradcy nieruchomości znają kupujących – wiedzą co oni potrzebują i czego chcą. Twój doradca będzie mieć łatwiejsze zadanie artykułując zalety jeśli w tle.

16. Nie zamieniaj swojego domu w skład wybrakowanego towaru.
Kiedy poszukujący będą oglądać dom, nie odrywaj ich uwagi propozycją sprzedaży wyposażenia, które nie jest potrzebne. Tym sposobem możesz stracić potencjalnego nabywcę.

Postaw na doświadczenie Twojego doradcy. Jeśli poszukujący będą chcieć omówić cenę, warunki lub inne sprawy związane z zakupem, przekażcie im kontakt do Swojego biura nieruchomości.

Konkrety

Okna, Balkon, Piwnica, Garaż

  •  to nie tylko szyby! Umyj dokładnie ościeżnice i parapety po obu stronach 
  •  nie zapominaj, że mieszkanie to nie tylko pokoje, kuchnia i łazienka. Niezmiernie ważne, zwłaszcza w oczach nabywców, są dodatkowe pomieszczenia. Generalnie mamy tendencję do upychania na balkonie czy w piwnicy wszystkich rzeczy, których szkoda albo żal wyrzucić, a może się kiedyś przydadzą, a w rzeczywistości o nich zapominamy. Nie miej sentymentów i pozbądź się gratów. Znacznie zwiększysz wartość mieszkania, pokazując czysty, delikatnie udekorowany kwiatami balkon niż stertę rupieci.

Meble

  • Meble tapicerowane – powinny być dokładnie odkurzone, z sierści psa, włosów i kurzu.
  • Wszystkie powierzchnie szklane, lakierowane i z połyskiem – w nich odbija się światło, dlatego każdy zaciek czy ślad widać jak na dłoni, więc delikatnie je wypoleruj, by lśniły.
  • Tekstylia – wszystkie ciężkie i ciemne zasłony, dywany czy koce najlepiej zwiń i schowaj. Znacznie lepiej będzie zawiesić w oknach lekkie i zwiewne tkaniny, które przepuszczą naturalne światło i optycznie powiększą przestrzeń.
  • Zdążyłeś się już przyzwyczaić do wypadającej szuflady, skrzypiących drzwi czy opadających drzwiczek od szafki, nic w tym dziwnego. Co więcej, jak większość z nas, możesz nawet nie dostrzegać tych drobnych usterek, ale one w rzeczywistości są i trzeba je naprawić teraz. Nie martw się, dokręcenie frontów w szafce zajmie mniej więcej dziesięć minut.

    Jeśli kanapa ma podrapane przez kota boczki albo pogryzione przez psa nogi, nie warto jej trzymać. Równie brzydko będą wyglądały podarte fotele, poprzecierane krzesła, podziurawione firany czy stoliczek z pękniętym blatem.

    Odbiór odpadów wielkogabarytowych jest darmowy. Sprawdź, którego dnia odbierane są duże śmieci przy Twojej ulicy i po prostu wystaw je w wyznaczonym miejscu.

Podłogi

  • Równie newralgicznym elementem są podłogi. Bezwzględnie muszą być odkurzone i czyste. Nie można pozwolić sobie na pozostawienie kłębków kurzu w rogach za drzwiami czy pod oknami. Pamiętaj, by dobrze odkurzyć i umyć podłogę pod meblami i tapczanem. Wybieraj takie środki, które dokładnie usuwają plamy, ale nie niszczą powierzchni. Nie powinny wydzielać intensywnych i ostrych zapachów.

    Jeżeli podejmujesz decyzję o sprzedaży, nie myśl już, że mieszkanie jest Twoje, bo włożyłeś w nie dużo pracy i pieniędzy. Nabywca chce stworzyć w nim swoją historię i przestrzeń tylko dla siebie. Do tego, by poczuł pozytywne emocje, oglądając mieszkanie, potrzebuje swobody i neutralnej przestrzeni.

Rzeczy osobiste

  • Bez sentymentu pochowaj wszystkie prywatne przedmioty (zdjęcia, dyplomy, pamiątki, plakaty, symbole religijne, a nawet polityczne).

    Mieszkanie najlepiej wygląda w naturalnym świetle, ale nie zawsze jest słonecznie, a oglądający przychodzą za dnia. Zadbaj o to, by oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach było sprawne i kompletne. Tam, gdzie brakuje żarówki albo jest przepalona, wymień ją na nową.

Oświetlenie

  • Wbrew pozorom okna należą do jednych z ważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Kupujący zwracają uwagę nie tylko na materiał, z którego są wykonane, ale także na ich rozmiar. Nie można pokazać zwiedzającym brudnych okien czy brzydkich smug na szkle. Pierwsze, co trzeba zrobić, to dokładnie je umyć. Nie można przy tym zapomnieć o ościeżnicach i parapetach wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli okna są stare, drewiane i zniszczone, zainwestuj w ich wymianę. Pamiętaj, by po zamontowaniu nowych okien, zdjąć z nich naklejki i dokładnie wymyć. Wtedy będą wyglądały idealnie.

    Żeby optycznie powiększyć okna i rozświetlić całe wnętrze, a przy okazji wpuścić jak najwięcej naturalnego światła, zdejmij gęste i bogato zdobione firany, a zawieś lekkie i delikatne. Zrezygnuj z ciężkich zasłon na rzecz zwiewnych tkanin w spokojnej kolorystyce. Usuń z parapetu duże rośliny doniczkowe, które zasłaniają całe światło.

    Sprawdź wszystkie oprawy oświetleniowe w całym domu, od żyrandoli i kinkietów, po podświetlenie szafkowe i lampkę nocną. Zakup nowej żarówki Led w kształcie kuli to wydatek rzędu kilku do kilkunastu złotych, w zależności od mocy i producenta. Wystarczy wymiana żarówki i natychmiast mieszkanie wygląda lepiej.

Zapachy

  • Możesz też wykorzystać odświeżacze powietrza o subtelnym zapachu, które co pewien czas wypuszczają delikatny aromat. Nie idź na łatwiznę, w tej sytuacji odświeżacz w aerozolu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

    Pierwsze wrażenie na kupujących to pierwsze sekundy przed wejściem do nieruchomości. Jeśli sprzedajesz dom, zadbaj o ogród i teren przed domem. Na zewnątrz powinien widnieć numer domu, by potencjalni nabywcy nie mieli żadnych wątpliwości, że trafili pod właściwy adres. Teren przed domem musi być uprzątnięty i czysty. To, co dzieje się na zewnątrz daje już pewien obraz tego, czego można spodziewać się w środku domu. Roślinność i zieleń przytnij i podlej. Odmaluj zniszczoną bramę i furtkę, wyczyść chodnik i odśwież elewację, jeśli tego wymaga.

    Pamiętaj, że usuwając wszystkie dekoracje z mieszkania, trzeba wstawić coś, co wprowadzi odpowiedni nastrój. Najlepiej postawić na sezonowe kwiaty czy owoce. Nie pozostawiaj stołu zupełnie gołego, ale rozłóż na nim delikatny, jasny bieżnik i postaw wazon z żywymi kwiatami.

Ściany

  • Nie ma skuteczniejszego sposobu na odświeżenie ścian jak ich pomalowanie. To wbrew pozorom łatwa praca i możesz ją zrobić samodzielnie, zwłaszcza na niewielkim metrażu mieszkania. Przy malowaniu jasnych ścian w zasadzie powinna wystarczyć jedna warstwa, by przykryć niedoskonałości. Intensywne i ciemne kolory trudniej pokrywać, więc przynajmniej dwie warstwy trzeba nanieść.

    Wybieraj jasne, stonowane kolory – biel, szarość, beż. One optycznie rozjaśnią i powiększą przestrzeń.

    Nie każdy akceptuje zwierzęta w domu, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą przyczyny zdrowotne. Uważa się, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z uciążliwymi objawami alergii. Choroby alergiczne dotykają najczęściej dzieci i osoby w młodym wieku, dlatego najczęściej na obecność zwierząt w mieszkaniu zwracają uwagę rodzice najmłodszych dzieci.

    Warto, by na czas oglądania mieszkania przez potencjalnych nabywców wyprowadzić pupila z domu. Z psem może wyjść na spacer jeden z domowników, a kota, chomika czy świnkę morską można na chwilę przenieść do zaprzyjaźnionych sąsiadów. Z rybkami w akwarium nie ma takiego problemu, ale nie zapominaj, by dokładnie posprzątać szklany zbiornik do hodowli.

    W przypadku gatunków nietypowych, spróbuj znaleźć dobre rozwiązanie, stawiając się również po stronie gościa – czego może się wystraszyć (pająki, węże), co może wzbudzić jego ciekawość, na co może być uczulony, co wydaje specyficzny zapach. Jeśli pupil musi zostać w mieszkaniu na czas wizyty, posprzątaj jego klatkę, terrarium czy posłanie, by żadna nieprzyjemna woń czy przykry widok nie dotarł do przyszłego nabywcy.

    Pierwsze wrażenie odbieramy wszystkimi zmysłami, a więc nie tylko zauważamy pewne rzeczy, ale i je czujemy. Zatem przykre zapachy, które mogą nieść brudne ubrania, stare meble, buty, zwiędłe kwiaty czy zwierzęce akcesoria muszą być koniecznie usunięte. Zapachy gotujących się potraw odbieramy w bardzo różny sposób. To, co dla jednego może być aromatyczną wonią, u innego może wywoływać przykre wrażenia. Zadbaj więc o dokładne wywietrzenie mieszkania.

    We wnętrzu powinno być świeże i czyste powietrze. Wchodzący potencjalni kupujący, zderzając się z zaduchem, nie będą mieli ochoty na dalsze zwiedzanie, a tym bardziej szybko zrezygnują z zakupu. Ciekawym rozwiązaniem na pozbycie się dokuczliwych woni jest ozonowanie mieszkania. Można też skorzystać z zapachów w aerozolu, ale nie tuż przed wejściem klientów. Wybierz delikatne zapachy, nie zbyt słodkie i nie przesadnie ostre, spryskaj wnętrze kilka godzin przed spotkaniem i dobrze wywietrz. Pozostanie subtelna mgiełka zapachowa.

    Minimalizm i nowoczesność to nadal modne trendy we wnętrzach. Zabierając niemal wszystkie przedmioty dekoracyjne z wnętrza, pozostaje pustka. Trzeba ją wypełnić czymś naturalnym, subtelnym i świeżym. Sprawdzą się świeże, cięte kwiaty, surowe warzywa w koszu czy jędrne owoce na paterze.

     

    Po dokładnym sprzątaniu i malowaniu przyda się porządne wietrzenie. Zdarza się, że zaduch (gotowania, tytoniu, zwierząt domowych, ubrań i butów) jest tak silny, że samo otworzenie okien na przestrzał nie wystarcza. Skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się przykrych zapachów jest ozonowanie mieszkania.

Jaki daje to efekt?

Dlaczego warto zainwestować w home staging? Zdjęcia przed i po odświeżeniu pomieszczeń zgodnie z zasadami home stagingu mówią same za siebie. Już na pierwszy rzut oka widać, która z fotografii bardziej zachęca do zainteresowania się ofertą. Zobacz, jak wielką moc ma home staging! Przykłady, które przygotowaliśmy, pokazują, że odpowiednie przygotowanie wnętrza i dobrze zrobione zdjęcie może zdziałać cuda.

 

wstępna konsultacja to koszt około kilkuset złotych. Przeprowadzenie całego procesu home-stagingu to z kolei wydatek oscylujący w granicach 1-3% ceny nieruchomości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *