Co pomaga w sprzedaży

Jak przygotować lokal do sprzedaży?

– Ogólne przygotowania do sprzedaży

W sprzątaniu najprzyjemniejsze jest to, że efekt widać od razu. Prawdopodobnie dokładne wysprzątanie dwupokojowego mieszkania, z myciem okien, podłóg i uporządkowaniem szaf, zajmie kilka godzin, a może nawet dni (jeśli prace będziesz rozkładać w czasie). Wszystko zależy od tempa pracy i porządku w pomieszczeniach.

 – Układanie w szafach

 Zacznij od poukładania rzeczy w szafach, by nic nie wystawało i nie wypadało po otwarciu drzwi. Posegreguj ubrania, oddziel od bibelotów, dla każdej rzeczy znajdź miejsce.

W szafach powinno być luźno i przejrzyście.

Zanim na nowo poukładasz rzeczy, dokładnie wymyj półki w szafach – w każdym pomieszczeniu. Zasada sprzątania jest jedna – dokładnie, z góry na dół, czyli zaczynasz od ścierania kurzy, a kończysz na myciu podłóg. Posprzątać trzeba wszystko, tak, jakby mieszkanie było nowe.

 

Na co musisz zwrócić uwagę, a o czym często się zapomina?

  • Meble tapicerowane – powinny być dokładnie odkurzone, z sierści psa, włosów i kurzu.
  • Wszystkie powierzchnie szklane, lakierowane i z połyskiem – w nich odbija się światło, dlatego każdy zaciek czy ślad widać jak na dłoni, więc delikatnie je wypoleruj, by lśniły.
  • Okna – to nie tylko szyby! Umyj dokładnie ościeżnice i parapety po obu stronach.
  • Tekstylia – wszystkie ciężkie i ciemne zasłony, dywany czy koce najlepiej zwiń i schowaj. Znacznie lepiej będzie zawiesić w oknach lekkie i zwiewne tkaniny, które przepuszczą naturalne światło i optycznie powiększą przestrzeń.
  • Balkon, piwnica i garaż – nie zapominaj, że mieszkanie to nie tylko pokoje, kuchnia i łazienka. Niezmiernie ważne, zwłaszcza w oczach nabywców, są dodatkowe pomieszczenia. Generalnie mamy tendencję do upychania na balkonie czy w piwnicy wszystkich rzeczy, których szkoda albo żal wyrzucić, a może się kiedyś przydadzą, a w rzeczywistości o nich zapominamy. Nie miej sentymentów i pozbądź się gratów. Znacznie zwiększysz wartość mieszkania, pokazując czysty, delikatnie udekorowany kwiatami balkon niż stertę rupieci.

– meble 

Zdążyłeś się już przyzwyczaić do wypadającej szuflady, skrzypiących drzwi czy opadających drzwiczek od szafki, nic w tym dziwnego. Co więcej, jak większość z nas, możesz nawet nie dostrzegać tych drobnych usterek, ale one w rzeczywistości są i trzeba je naprawić teraz. Nie martw się, dokręcenie frontów w szafce zajmie mniej więcej dziesięć minut.

Jeśli kanapa ma podrapane przez kota boczki albo pogryzione przez psa nogi, nie warto jej trzymać. Równie brzydko będą wyglądały podarte fotele, poprzecierane krzesła, podziurawione firany czy stoliczek z pękniętym blatem.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych jest darmowy. Sprawdź, którego dnia odbierane są duże śmieci przy Twojej ulicy i po prostu wystaw je w wyznaczonym miejscu.

– podłogi

Równie newralgicznym elementem są podłogi. Bezwzględnie muszą być odkurzone i czyste. Nie można pozwolić sobie na pozostawienie kłębków kurzu w rogach za drzwiami czy pod oknami. Pamiętaj, by dobrze odkurzyć i umyć podłogę pod meblami i tapczanem. Wybieraj takie środki, które dokładnie usuwają plamy, ale nie niszczą powierzchni. Nie powinny wydzielać intensywnych i ostrych zapachów.

Jeżeli podejmujesz decyzję o sprzedaży, nie myśl już, że mieszkanie jest Twoje, bo włożyłeś w nie dużo pracy i pieniędzy. Nabywca chce stworzyć w nim swoją historię i przestrzeń tylko dla siebie. Do tego, by poczuł pozytywne emocje, oglądając mieszkanie, potrzebuje swobody i neutralnej przestrzeni.

– Rzeczy osobiste

Bez sentymentu pochowaj wszystkie prywatne przedmioty (zdjęcia, dyplomy, pamiątki, plakaty, symbole religijne, a nawet polityczne).

Mieszkanie najlepiej wygląda w naturalnym świetle, ale nie zawsze jest słonecznie, a oglądający przychodzą za dnia. Zadbaj o to, by oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach było sprawne i kompletne. Tam, gdzie brakuje żarówki albo jest przepalona, wymień ją na nową.

– Oświetlenie

Wbrew pozorom okna należą do jednych z ważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Kupujący zwracają uwagę nie tylko na materiał, z którego są wykonane, ale także na ich rozmiar. Nie można pokazać zwiedzającym brudnych okien czy brzydkich smug na szkle. Pierwsze, co trzeba zrobić, to dokładnie je umyć. Nie można przy tym zapomnieć o ościeżnicach i parapetach wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli okna są stare, drewiane i zniszczone, zainwestuj w ich wymianę. Pamiętaj, by po zamontowaniu nowych okien, zdjąć z nich naklejki i dokładnie wymyć. Wtedy będą wyglądały idealnie.

Żeby optycznie powiększyć okna i rozświetlić całe wnętrze, a przy okazji wpuścić jak najwięcej naturalnego światła, zdejmij gęste i bogato zdobione firany, a zawieś lekkie i delikatne. Zrezygnuj z ciężkich zasłon na rzecz zwiewnych tkanin w spokojnej kolorystyce. Usuń z parapetu duże rośliny doniczkowe, które zasłaniają całe światło.

Sprawdź wszystkie oprawy oświetleniowe w całym domu, od żyrandoli i kinkietów, po podświetlenie szafkowe i lampkę nocną. Zakup nowej żarówki Led w kształcie kuli to wydatek rzędu kilku do kilkunastu złotych, w zależności od mocy i producenta. Wystarczy wymiana żarówki i natychmiast mieszkanie wygląda lepiej.

 – Odświeżenie ścian

Nie ma skuteczniejszego sposobu na odświeżenie ścian jak ich pomalowanie. To wbrew pozorom łatwa praca i możesz ją zrobić samodzielnie, zwłaszcza na niewielkim metrażu mieszkania. Przy malowaniu jasnych ścian w zasadzie powinna wystarczyć jedna warstwa, by przykryć niedoskonałości. Intensywne i ciemne kolory trudniej pokrywać, więc przynajmniej dwie warstwy trzeba nanieść.

Wybieraj jasne, stonowane kolory – biel, szarość, beż. One optycznie rozjaśnią i powiększą przestrzeń.

Nie każdy akceptuje zwierzęta w domu, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą przyczyny zdrowotne. Uważa się, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z uciążliwymi objawami alergii. Choroby alergiczne dotykają najczęściej dzieci i osoby w młodym wieku, dlatego najczęściej na obecność zwierząt w mieszkaniu zwracają uwagę rodzice najmłodszych dzieci.

Warto, by na czas oglądania mieszkania przez potencjalnych nabywców wyprowadzić pupila z domu. Z psem może wyjść na spacer jeden z domowników, a kota, chomika czy świnkę morską można na chwilę przenieść do zaprzyjaźnionych sąsiadów. Z rybkami w akwarium nie ma takiego problemu, ale nie zapominaj, by dokładnie posprzątać szklany zbiornik do hodowli.

W przypadku gatunków nietypowych, spróbuj znaleźć dobre rozwiązanie, stawiając się również po stronie gościa – czego może się wystraszyć (pająki, węże), co może wzbudzić jego ciekawość, na co może być uczulony, co wydaje specyficzny zapach. Jeśli pupil musi zostać w mieszkaniu na czas wizyty, posprzątaj jego klatkę, terrarium czy posłanie, by żadna nieprzyjemna woń czy przykry widok nie dotarł do przyszłego nabywcy.

Pierwsze wrażenie odbieramy wszystkimi zmysłami, a więc nie tylko zauważamy pewne rzeczy, ale i je czujemy. Zatem przykre zapachy, które mogą nieść brudne ubrania, stare meble, buty, zwiędłe kwiaty czy zwierzęce akcesoria muszą być koniecznie usunięte. Zapachy gotujących się potraw odbieramy w bardzo różny sposób. To, co dla jednego może być aromatyczną wonią, u innego może wywoływać przykre wrażenia. Zadbaj więc o dokładne wywietrzenie mieszkania.

We wnętrzu powinno być świeże i czyste powietrze. Wchodzący potencjalni kupujący, zderzając się z zaduchem, nie będą mieli ochoty na dalsze zwiedzanie, a tym bardziej szybko zrezygnują z zakupu. Ciekawym rozwiązaniem na pozbycie się dokuczliwych woni jest ozonowanie mieszkania. Można też skorzystać z zapachów w aerozolu, ale nie tuż przed wejściem klientów. Wybierz delikatne zapachy, nie zbyt słodkie i nie przesadnie ostre, spryskaj wnętrze kilka godzin przed spotkaniem i dobrze wywietrz. Pozostanie subtelna mgiełka zapachowa.

Minimalizm i nowoczesność to nadal modne trendy we wnętrzach. Zabierając niemal wszystkie przedmioty dekoracyjne z wnętrza, pozostaje pustka. Trzeba ją wypełnić czymś naturalnym, subtelnym i świeżym. Sprawdzą się świeże, cięte kwiaty, surowe warzywa w koszu czy jędrne owoce na paterze.

 

Po dokładnym sprzątaniu i malowaniu przyda się porządne wietrzenie. Zdarza się, że zaduch (gotowania, tytoniu, zwierząt domowych, ubrań i butów) jest tak silny, że samo otworzenie okien na przestrzał nie wystarcza. Skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się przykrych zapachów jest ozonowanie mieszkania.

– Zapachy

Możesz też wykorzystać odświeżacze powietrza o subtelnym zapachu, które co pewien czas wypuszczają delikatny aromat. Nie idź na łatwiznę, w tej sytuacji odświeżacz w aerozolu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Pierwsze wrażenie na kupujących to pierwsze sekundy przed wejściem do nieruchomości. Jeśli sprzedajesz dom, zadbaj o ogród i teren przed domem. Na zewnątrz powinien widnieć numer domu, by potencjalni nabywcy nie mieli żadnych wątpliwości, że trafili pod właściwy adres. Teren przed domem musi być uprzątnięty i czysty. To, co dzieje się na zewnątrz daje już pewien obraz tego, czego można spodziewać się w środku domu. Roślinność i zieleń przytnij i podlej. Odmaluj zniszczoną bramę i furtkę, wyczyść chodnik i odśwież elewację, jeśli tego wymaga.

Pamiętaj, że usuwając wszystkie dekoracje z mieszkania, trzeba wstawić coś, co wprowadzi odpowiedni nastrój. Najlepiej postawić na sezonowe kwiaty czy owoce. Nie pozostawiaj stołu zupełnie gołego, ale rozłóż na nim delikatny, jasny bieżnik i postaw wazon z żywymi kwiatami.

Jaki daje to efekt?

Dlaczego warto zainwestować w home staging? Zdjęcia przed i po odświeżeniu pomieszczeń zgodnie z zasadami home stagingu mówią same za siebie. Już na pierwszy rzut oka widać, która z fotografii bardziej zachęca do zainteresowania się ofertą. Zobacz, jak wielką moc ma home staging! Przykłady, które przygotowaliśmy, pokazują, że odpowiednie przygotowanie wnętrza i dobrze zrobione zdjęcie może zdziałać cuda.

 

wstępna konsultacja to koszt około kilkuset złotych. Przeprowadzenie całego procesu home-stagingu to z kolei wydatek oscylujący w granicach 1-3% ceny nieruchomości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.