Jak wynająć mieszkanie?

JAK WYNAJĄĆ MIESZKANIE – CENNE WSKAZÓWKI

Jeśli myślisz o wynajęciu mieszkania, przed przekazaniem go potencjalnemu najemcy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.
Zebraliśmy te wskazówki, abyś miał pełen obraz swoich obowiązków oraz  wiedział jak ochronić swoją nieruchomość a zarazem uszczęśliwić przyszłych najemców.

Zrób rozeznanie

Po pierwsze, poznaj swój rynek. Przyjrzyj się mieszkaniom podobnym do Twojego w tej samej okolicy i dowiedz się, w jakiej cenie są one wynajmowane. Jeśli Twój czynsz jest zbyt wysoki lub zbyt niski, potencjalni najemcy rezygnuje już na stracie. Pomyśl o grupie docelowej i zastanów się, dla kogo Twoja nieruchomość byłaby odpowiednia – młode rodziny, studenci, osoby samotne? Agenci ds. Wynajmu mogą Ci w tym pomóc. Po odrobieniu pracy domowej ustal konkurencyjną cenę i działaj!

Przygotuj swoją nieruchomość

Zanim udostępnisz swoją nieruchomość do wynajęcia, musisz zdecydować, czy chcesz wynająć mieszkanie w stanie umeblowanym, czy nie. Rzeczy osobiste lub wartościowe przedmioty należy usunąć z nieruchomości i upewnić się, że usunięto wszystko, co jest stare i zniszczone – nie nadające się do użytku. Nieruchomość oferująca czyste i przejrzyste wnętrze jest często bardziej atrakcyjna dla potencjalnych najemców. Neutralne kolory pozwolą najemcom wyobrazić sobie siebie mieszkających w danej przestrzeni. Pomyśl o zatrudnieniu profesjonalistów, którzy dokładnie posprzątają Twój dom. Profesjonalne środki czyszczące wyszorują wszystko, od okien po piekarnik – mogą nawet dostać się za kaloryfery. Zrób kopie wszystkich kluczy, których najemca może potrzebować do okien i drzwi lub do liczników gazu i energii elektrycznej. Warto też odszukać instrukcje obsługi kotła, systemu alarmowego, kuchenki i wszelkich sprzętów AGD, aby najemca miał je pod ręką, gdy tylko się wprowadzi.

Ubezpieczenie

Bardzo ważne jest, aby Twój najemca posiadał ubezpieczenie OC najemcy. Dzięki ubezpieczeniu będzie można pokryć wszystkie straty finansowe związane z wynajmowaną nieruchomością spowodowane przez najemcę. Chociaż ubezpieczenie OC nie jest wymogiem prawnym, jest zalecane, ponieważ polisa będzie chronić Twoją nieruchomość przed ewentualnymi stratami materialnymi.

Poznaj swoje obowiązki

Bycie wynajmującym to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc przygotuj się na odbieranie telefonów od najemcy o każdej porze dnia lub nocy, ponieważ wiele problemów będzie wymagało natychmiastowej uwagi (na przykład wyciek gazu lub zepsuty kocioł). Będziesz odpowiedzialny za wszelkie naprawy i konserwację, gdy zajdzie taka potrzeba.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *